Prof. Dr. Erol Belgin | Nasıl işitiyoruz, Neden işitemiyoruz?

Değerli Üyemiz,
   
“Cumartesi Söyleşileri”mizin 17 Şubat   2018 tarihli konferansla ilgili bilgiler aşağ ıdadır.  
Konferans ın Konusu: " NASIL İŞİTİYORUZ.NEDEN İŞİTEMİYORUZ”
Konuşmacı: Prof.Dr.Erol   BELGİN  
Tarih: 17 Şubat   2018   Cumartesi Saat: 14:00
Yer: İTÜ EVİ  Konferans Salonu, Büklüm Sokak No.71 Kavakl ıdere/Ankara

 


Prof. Dr. Erol BELGİN
İstanbul Medipol Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Öğretim Üyesi
 

1968 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Erol Belgin, aynı yıl asistan olarak girdiği Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda, 1971 yılında Odyoloji uzmanlığı, 1975 yılında doktora derecesini almış, 1982 yılında doçent olmuş, 1988 yılında aynı anabilim dalında profesörlüğe yükseltilmiştir. Akademik görevlerinin yanı sıra, 1982 yılında ilk olarak Tıp Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanlığı’na atanmıştır. Türkiye’de ilk defa Hacettepe Üniversitesi’nde başlatılan Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları yüksek lisans programının yürütücüsü olmuştur. Yine Türkiye ‘de ilk defa 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Eğitim Odyolojisi yüksek lisans programlarının başlatılması ve yürütülmesinde öncülük yaparak işitme ve konuşma engeli olan çocukların eğitiminde önemli rol oynamıştır. Aynı yıl 1994-2006 arasında üç dönem müdürlüğünü üstlendiği Hacettepe Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak hizmet veren İşitme-Konuşma Eğitim Merkezi’ni kurmuştur. 2003 yılında Türkiye Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Projesi’nin kuruculuğu ve yürütücülüğünü üstlenerek çok sayıda işitme engelli çocuğun erken dönemde tespit edilerek,  tedavi ve rehabilitasyonuna önemli  katkılar  sağlamıştır. 2000–2007     yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 2005-2012 yılları arasında , Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 2000 yılında H.Ü Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni, 2007 yılında H.Ü Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkez’lerini kurmuş ve uzun süre başkanlığını yürüttüğü bu merkezlerin birçok faaliyetine imza atmıştır. 2014 yılında İşitme Konuşma Bilimcileri Derneği’ni kuran Prof. Dr. Erol Belgin, dernek başkanlığı görevini sürdürmektedir. Ayrıca, 2007 yılından beri Türk Musikisi Vakfı Başkanlığı’nı da yürütmektedir.
 

Ulusal ve uluslararası bilimsel dergi ve dernekte  görevleri bulunan Belgin’in, bugüne kadar 60’dan fazlası uluslararası olmak üzere 160’ ın  üstünde bilimsel yayını vardır , çok sayıda kitap, kitap bölümü yazarlığı ve projede yer almış ve 100’ün üzerinde yüksek lisans ve doktora tezi yönetmiştir.
 

Editörlüğü ve yazarlığını üstlendiği son yayınları (2015-2016)‘Temel Odyoloji’ ve ‘Temel Odyoloji Açıklamalı Soru Kitabı’ isimli iki eseridir.
 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda 45 yıl hizmet verdikten sonra emekli olmuş,şu anda İstanbul Medipol Üniversitesi’nde hizmetini sürdürmektedir.