Mühendislik  dergimiz 64 yıl aradan sonra 84. sayısı ile tekrar çıktı.

Yıl 1935 Derneğimizin 9. yılı. “Türk Mühendisleri Birliği Mecmuası” mütevazı ama bir o kadar da iddialı ve geleceğe umutla bakan bir ön yazı ile ilk kez yayın hayatına başlıyor. 

“….Mecmuamız, her başlangıç gibi şimdiden mütekâmil şeklini almış değildir.Ülküye ve mesleğe olan bağlılığımız, üyesinden ve birlik dışından göreceği alâka,yardım ve güven onu yükseltecek ülkülerine gittikçe daha çok yaklaştıracaktır…”.

Öyle de olmuş aslında; Mecmuamız, tam 20 yıl boyunca ülküleri doğrultusunda yayın hayatına devam etmiş ve 1954 yılında 83. sayı ile son vermiş. Daha doğrusu ara vermiş; çünkü 64 yıl aradan sonra kaldığımız yerden devam ediyor ve 84. sayımızla aynı isimle karşınızda olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Uzun bir aranın ardından tekrar huzurlarınıza çıkan dergimizi değerli büyüklerimizin geçmişte gösterdiği titizlik ve el birliği ile layık olduğu şekilde çıkarmayı da görev biliyoruz.

Bu sayımızla birlikte, 83 yıl önceki ilk sayımızı ve 1954 yılında çıkan 83. sayımızı da sizlerle paylaşıyoruz. Cumhuriyet değerlerinden biri olan derneğimizin 92 yıllık tarihini bilenlere hatırlatmak, bilmeyenlere ise anlatmak istiyoruz. Uzun uğraşlar sonucu Milli Kütüphane arşivlerinden temin ettiğimiz ve birebir orijinallerine sadık kalarak bastırdığımız eski sayılarımız elinize ulaştığında, eminim sizler de bizim kadar heyecanlanacak ve o günlerle günümüzü kıyaslama imkânını bulacaksınız.

Ayrıca dergimizin geçmişte yayınlanan tüm nüshalarını bastırarak arşivimize dâhil ettik. Üyelerimiz, derneğimizden temin edebileceği gibi her sayımızla birlikte eski sayılardan birini sizlerle paylaşmaya da devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizin temel ilkelerine bağlı kalarak demokrat, laik ve uygar bir anlayışla yayın hayatına başlayan dergimizde, ülke genelinde yaptığı büyük çalışmalarla bizleri gururlandıran mezunlarımıza mümkün olduğunca çok yer vermeye çalışacağız. Birliğimizden ve üniversitemizden haberlerin yanı sıra ilginizi çekeceğini düşündüğümüz özel yazılar ve dosyaları da paylaşmaya özen göstereceğiz. Uzun bir aradan sonra ilk defa dergi çıkarıyoruz. Bu ilk sayımızda elbette ki eksiklerimiz, kusurlarımız olmuştur. Hoş görüleceğini diliyor ve umuyoruz.

Tabii bizim için bütün üyelerimizin desteği çok önemli. Dergimizin 64 yıl önceki son sayısında “mola” vereceğini anlamış gibi
“…Dergimizin muvaffakiyeti üyelerimizin ilgisine bağlıdır. Yazı göndermek, abone olmak, ilân temin etmek suretiyle arkadaşlarımızın alâkası beklenmektedir…” çağrısını biz de yineliyor ve yeniden filizlenen dergimizi ayakta tutmak, daha da işlevsel hâle getirmek için sağlayacağınızdan emin olduğumuz ilgi ve destek ile geleceğe güvenle bakıyoruz.

Hepimizin desteğiyle gelecek kuşaklara başarıyla taşıyacağımıza inandığım dergimizin, yeniden yayınlanmasında desteğini her daim hissettiğimiz, heyecanımızı paylaşan ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.

Elbette İTÜ’lü doğulmaz ama İTÜ’lü olmak, İTÜ’yü yaşamak değerli ve onurlandırıcı...

Güven ve umut dolu aydınlık günler dileği ile

Sağlıcakla kalın.

Ş. Serap ÇATALPINAR

İTÜ Birlik Yönetim Kurulu Başkanı