İTÜ Evi


Ankara’da Kavaklıdere’de Büklüm sokaktayız. İTÜ Evi’nin önünde arabadan indik. İçeri adı- mımızı atınca ılık bir iç bahçe karşıladı bizi. Nostaljinin böylesi az yaşanır. Biblo gibi bir binanın içindeyiz. Sezar Aygen büyüğümüz tasarlamış, yarışma ile elde edilmiş bir küçük bina. Sezar Aygen ismini duyunca kulaklarım hassaslaştı birden, zihnim ileri geri hareketlendi.
 

İTÜ Evi
İTÜ Evi


Sezar Aygen 1937 senesinde Kastamonu’da doğmuş ve 1963 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesinden mezun olmuş. Ve yakın tarihte yeni bir yola çıktı. Onu 11 Ekim 2017 de kaybettik. Sezar Aygen, mimarlık mesleğinin kurumsallaşması yönünde büyük katkısı olan bir mimar. Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Derneği’nin Kurucu Üyeliği, Serbest Mimarlar Derneği Başkanlığı yapmış. Çok sayıda mimariye imza atmış, Ulusal-Uluslararası Mimarlık yarışmalarında 45 ödülün sahibi olmuş. Üretken bir mimar ve eğitmen. Sezar Aygen, bu küçük binayı da bir yarışma sonucunu kazanarak tasarlamış. Özel bir klüp tadındaki bu güzel atmosferde mühendislik konferansı için gelen onca konuk mühendisin anıları zihinlerinde canlanırken, mimar olarak bu küçük binaya ilk girişimde, salonuna ilk ulaştığımda nostaljik bir hayal dünyasında buldum kendimi. Art Deco tarzın uygulanışını hayranlıkla izledim. Bana hitap etti. Çünkü gençliğimin ilk mimarlık bilgilerini aldığımda karşılaşıp öğrendiğim bu tarzın bu biçimde uygulanışı ile karşılaşacağımı hiç düşünmemiştim. Bina dışardan ipucu vermiyordu. Modernist tarzıyla karşılıyordu konuklarını. Oysa Mimar içeride başka bir dünya saklamış.
 

Yıl 1993 ve bu bina yapılıyor. Art Deco için geç bir uygulama olduğu açık; öyleyse Mimarımızın içinde kalan sevgi duyduğu gençliğini geri getiren bir tarz; keyifli bir geri dönüş yaşandığı besbelli. Nedir Art Deco? Art Deco çok süslü mimari tarzları reddeden tek defalık üretilmiş sanatsal bir yaklaşım. Art Nouveau’nun (1900lerin başı) ardından daha sade ve geometrik süslemeleriyle gündeme gelen (1930-40lar), özellikle ABD Miami de çok sayıda toplu örnekleri bulabildiğimiz bir mimari akım. Örnekler o dönemden bazı binaları göstermektedir.
 

İTÜ Evi
İTÜ Evi


Öte yandan bu küçük binada Modernizm’in yansımaları da görülebiliyor. Ankara’da Modernizm’in el güzel örneklerini ODTÜ Mimarlık Kampüsünde uygulayan Behruz Çinici’nin 1950-
1960 lı yıllarda tasarladığı iç mekanda bahçe Resim 11 de görülmekte. Aynı dönemlerden yurt dışından çeşitli örnekler bulunabilir. Bunlardan bir örnek Resim 12 de gösterilmekte.
 

İTÜ Evi
İTÜ Evi


İTÜ Evi Modernist dönemde Art Deco öykünmesiyle yaratılmış bir biblo bina. 1930 ların Art Deco’sunu tanımlayan ögeleri bu binada da görmek hayli şaşırtıcıydı. Eğrisel devamlı hatlar, kademeli hareketlerle aranan kütlesel estetik, cam blok ayırıcılar, ölçekli tavan yüksekliği, dairesel orta mekan, yatay çizgisellik canlı renklerle bezenmiş yer karoları, kalın yuvarlak kolonlar, beyaz ortam rengi. Tarihe bir yolculuk gibi. Öte yandan Modernizmin yani mimarımızın ve benim öğrenciliğimiz değişmezi olan iç mekanda (çoğunlukla girişte) yaratılmış bahçe duygusu. Yukarda paylaştığım mimari özelliklerin karşılıklarını gözlemlemek çok heyecan verici bir deneyim oldu benim için. Bu bina korunmalıydı. Öğretici bir girişim ve yorum örneği olarak. Benim için tam bir nostalji.
 

Mimar şöyle düşünmüş olmalı, dikkatle denetlerken detayları:
Uzaklardan bakıyorum bu mekanlarda gezindiğim günlere, Tek tek tasarladım gözlerimle, ellerimle, hissettim içimde Şimdi bir bir belirdikçe mekanlar Görüyorum gençliğimi ayrıntılarda…
 

İTÜ EviİTÜ Evi
İTÜ Evi İTÜ Evi
İTÜ Evi İTÜ Evi

 

Resim Galerisi

İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi
İ.T.Ü. Evi