Derneğimiz

MİSYONUMUZ

Ülkemizin ve Mühendislik mesleğinin ilerlemesine, gelişmesine çalışmak, Üniversitemiz ve mezunları ile daha sıkı işbirliği kurmak, üyelerimiz arasında maddi ve manevi dayanışmayı sağlamak, teknik ve kültürel bilgilerini artırmak, İTÜ ‘de öğrenim gören başarılı ancak maddi olanakları yetersiz öğrencileri desteklemek.
 

VİZYONUMUZ

Ülkemizi en gelişmiş ülkeler arasında, üniversitemizi dünyanın en iyileri arasında görmek. Çağımızın gelişen teknolojisine hızla ulaşmak. Geçmişten gelen birikimlerimizi gelecek kuşaklara aktararak teknik, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda en üst seviyede olmalarını sağlamak ve “İTÜ‘LÜ OLMAK” misyonunu sonsuza kadar sürdürmek.
 

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTELİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ

Kurtuluş Savaşı sırasında, o zamanki adı Mühendis Mekteb-i Âlisi olan İTÜ’nin öğrencileri ile mezunları, cephelerde aktif olarak en ön saflarda görev yapmışlardır. Savaştan sonra ise Türk Mühendisleri, gerçek savaşın ekonomi ve teknoloji alanlarında verileceğinin bilincinde olarak, mühendis mesleğinin ilerlemesinin, mühendisler arasında maddi ve manevi dayanışmanın sağlanmasının, teknik ve kültürel bilgilerinin artırılmasının ancak sivil toplum örgütlülüğü ile gerçekleşebileceğini görmüşlerdir.

Bu amaçla Mühendis Mekteb-i Âlisi (İTÜ)mezunu olan Ali Rıza Sun, Ziya Fevzi, Bedri Hüsnü, Cemal Germen, H.Hamdi Çamtepeli ve Bekir Vehbi mühendisler; 17.05.1926 tarihinde Türk Yüksek Mühendisler Birliği’ni kurmuşlardır. Üniversitemiz mezunlarının kurmuş olduğu en eski örgüt olma özelliğini onurla taşıyan derneğimiz aynı zamanda 1954 yılında üyelerimizin de delege olduğu TMMOB’nın, ve sonrasında meslek odalarının kurulmasında öncülük yapmıştır.
 

NEDEN ÜYE OLMALIYIZ:

Derneğimizin kuruluş amacına uygun olarak çalışmalarını şöyle özetleyebiliriz;

1- Ülkemizin ve mühendislik mesleğinin ilerlemesi ve gelişmesi için çalışmak,
2- Mezunlarımızın Üniversitemiz ile bağlarını güçlendirmek, aidiyet duygusunu geliştirmek.
3- Aynı çatı altında bir araya gelen mezunlarımızın iş ve sosyal hayatlarında bir sinerji yaratmak,
4-Öğrencilerimiz ile mezunlarımızı buluşturup gençlerimize mühendislik ve mesleki konularda yol göstermek,
5-Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almak hedefiyle ilerleyen üniversitemize destek olmak

Ayrıca;


BURS
Ekonomik gücü olmayan başarılı İTÜ ‘lü öğrencilere burs verilmektedir. Burslar; üye aidatları ve bağışlarla karşılanmaktadır.
STAJ
Öğrencilerimize, özel ve kamu kuruluşlarında etkin görevlerde bulunan mezunlarımız aracılığı ile staj konusunda yardımcı olunmaktadır.
İŞ OLANAKLARI
Özel ve kamu kuruluşlarında etkin görevlerde bulunan mezunlarımız aracılığı ile üyelerimize iş konusunda yardımcı olunmaktadır.
 

İTÜ BİRLİĞİ DERNEĞİ ÜYELİK AYRICALIKLARI

Dernek üyelerimiz, üye kartı ve internet şifresi ile İTÜ’ye ait tüm sosyal tesislerdeki Cafe, restoran ve misafirhanelerden, ayrıca anlaşmalı olduğumuz otel, hastane, okul dershane ve benzeri kurumlardan indirimli yararlanabilmektedir. (Anlaşmalı olduğumuz kurumlar Web sitemizden görülebilir.) Dernek faaliyetlerimizin yürütüldüğü binamız (İTÜ EVİ) restoranı, barı, TV ve dinlenme salonu, oyun salonları, lobisi ve bahçesiyle tüm İTÜ mezunlarına hizmet vermektedir.200 kişilik restoranımız halka açık olup üyelerimize %10 indirim uygulanmaktadır.150 kişilik konferans salonumuzda eğitim ve seminer hizmetleri verilmekte, konserler düzenlenmektedir.

DEĞERLİ İTÜ MEZUNU

İTÜ, 244 yıllık tarihinde sayısız mezun vermiş ve mezunları arasında Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar ile nice devlet ve iş insanları yer almıştır. Üniversitemiz mezunlarının ilk sivil toplum örgütü olan derneğimiz, kuruluşundan bu yana pek çok alanda önderlik yapmış, bünyesinde pek çok devlet ve iş insanı barındırmış, barındırmaya da devam etmektedir. İTÜ ‘nün bizlere verdiği eğitim, bilinç ve dayanışma içinde her zaman daha güçlü olacağımız kuşkusuzdur. 91 yıldır Ankara’da üniversitemizin temsilcisi durumunda olan derneğimizin felsefesi olan birlik, beraberlik ve dayanışmanın sağlanması düşüncesi ile sizi de aramızda görmekten memnun olacağımızı bildirir, siz olmazsanız bir kişi eksik olduğumuzu hatırlatır, daha güçlü bir sivil toplum kuruluşu olabilmemiz ve sesimizi daha güçlü duyurabilmemiz için en kısa zamanda derneğimize üye olmanızı bekler, saygılar. sunarız.

 

 

 

 

ÜYELİK FORMU İÇİN TIKLAYINIZ